Proč MLM? Jednoduchý experiment odhaluje to, co řada z nás dávno ví | Placeni za svůj odpočinek

Proč MLM? Jednoduchý experiment odhaluje to, co řada z nás dávno ví

Naprosto srozumitelný učebnicový příklad toho, proč socialismus, komunismus, “přehnaná” solidarita ve společnosti a podobné experimenty nikdy nemohou fungovat. Takto polopatické vysvětlení jsem snad ještě nikdy nečetl :

Jeden americký profesor ekonomie na místní vysoké škole nikdy nenechal propadnout jediného studenta, ale v poslední době nechal propadnout rovnou celou třídu. Třída trvala na tom, že “Obamův socialistický” model funguje, že nikdo by neměl být chudý ani bohatý, všichni by měli být zhruba na stejné úrovni.

Profesor řekl: “OK, uděláme v této třídě experiment Obamova plánu.

Známky z jednotlivých testů zprůměrujeme a všichni tak budou dostávat stejnou známku jako je průměr třídy, takže nikdo nepropadne, ale nikdo ani nedostane za 1.” Po prvním testu byly známky v průměru a každý student dostal za 2. Studenti, kteří tvrdě studovali, byli trochu zklamaní a studenti, kteří studovali málo, byli spokojení.

U dalšího testu studenti, kteří studovali málo, studovali ještě méně a ti, kteří studovali hodně, se rozhodli, že jim průměr stačí, takže i oni studovali málo. V tomto testu byl průměr 4! Nikdo nebyl spokojený.

Při třetí zkoušce byl průměr 5.

Jak zkoušky pokračovaly, průměr se nikdy výrazně nezvýšil, vše se zvrhlo v následné hašteření, obviňování a nadávky. Nikdo nechtěl studovat ve prospěch někoho jiného. K jejich velkému překvapení všichni propadli.

A závěry, které se vztahují k experimentu?

Jestliže si polovina lidí představuje, že nemusí pracovat, protože se druhá polovina o ně postará, a když druhá polovina zjistí, že není dobré pracovat, protože někdo jiný bezpracně dostane to, co oni vytvořili, tak to je začátek konce. A je jedno, jestli se jedná o třídu ve škole či rovnou celý národ.

Nemusíme chodit daleko, tento nešvar trápí spousty firem, které každý den řeší motivaci svých zaměstnanců, už neví, co všechno by jim dali jako “benefit”, aby se zvedla produktivita jednotlivců i celé firmy. Neexistuje zde zdravé konkurenční prostředí, není zde přirozená “rivalita” a existuje strop odměny za odvedenou práci.

Naopak, každý z nás, kdo již vyzkoušel princip opačný, tedy MLM, tak ví, že bez práce nejsou koláče a pokud pracujeme a děláme svou práci eticky a ve prospěch zákazníka, naše odměna nezná hranic. Často od lidí slyším naprosto zkreslený názor na MLM (síťový marketing), že “tady se přeci pracuje na ty nahoře”. Kdo má tento názor nejčastěji?  Podnikatel nebo zaměstnanec? Ať si odpoví každý sám za sebe  🙂

 

Vložit komentář