Cestování na vlastní pěst. Úžasná vychytávka, co ušetří čas i peníze. | Placeni za svůj odpočinek

Cestování na vlastní pěst. Úžasná vychytávka, co ušetří čas i peníze.

Cestování na vlastní pěst.

Úžasná vychytávka, co ušetří čas i peníze.

 

Cestování na vlastní pěst? Jasný trend dnešní doby. Mladí i staří přicházejí individuálnímu cestování stále více na chuť. Dlouholetá tradice cestovních kanceláří versus volné cestování na vlastní pěst. Ti, co mají zkušenost s individuálním cestováním, mají již srovnání a pokud se jich zeptáte, co je lepší, odpověď je jasná. Cestovat na vlastní pěst a užít si volnost.

Spousta lidí se toho stále bojí a dává tak přednost cestovce. Proč tedy zkusit cestovat na vlastní pěst v jakémkoliv věku, jaké jsou výhody či nevýhody? Dle vlastní zkušenosti vím, že cestovat na vlastní pěst může každý, bez ohledu na věk, jazykovou vybavenost či finanční situaci. Stojí to určitě za to. Své cesty si užijete mnohem více a zpět domů si přivezete více zážitků než při cestování s cestovní kanceláří.

Zvládnout se to dá i s malými dětmi…

 

Zastávám názor, že všechny bariéry se dají vyřešit…

 

Žádné zkušenosti?

Samozřejmě, že cestování bude jednodušší pro člověka, který s ním má zkušenosti. Ale každý je musí nějak nasbírat a pokud se bojíte, protože nevíte, co máte čekat a jak si takové cestování představit, nejlepší bude využít znalosti cestovatelské komunity, nechat si poradit od nejpovolanějších, tedy od samotných cestovatelů.

Finance?

Finance jsou velmi častý problém. Lidé se myslí, že cestovat na vlastní pěst je opravdu velmi drahé a tak se často nesmyslně obrací na cestovní kancelář, u které zaplatíte za dovolenou a obecně cestování mnohem více. Samozřejmě velmi záleží na destinaci, volné cestování se také může velmi prodražit, ale dá se cestovat také low cost. Je to vše jen na vás a na vašich představách, to je velká výhoda oproti cestování skrze cestovní kancelář.

Věk?

Mladí lidé se do cestování vrhají po hlavě, ale co ti starší? Ti se kvůli věku bojí, říkají, že už jsou na cestování příliš staří. Tak pozor, nikdy nejste staří na cestování, pokud se na něj cítíte a máte chuť. Nemusíte přece celé dny zdolávat hory a nosit těžké batohy. Jde to i jinak a věk nebrání v ničem. Jde jen o to, dobře si to naplánovat a dělat jen to, co chcete a zvládnete. Pokud máte vyšší věk a rádi byste cestovali, klidně vyražte jen na pár dní, zkusit to. A uvidíte. Pokud je vás více a toužíte po poznávání, klidně vyražte jako parta. Věk zkrátka není překážkou téměř v ničem.

Cizí jazyk?

S věkem úzce souvisí i neznalost jazyků. Chápu vaše obavy, ale ty nejsou na místě. Jako lidé nekomunikujeme jen slovy, ale i řečí těla. Můžeme si toho spoustu ukázat a říct rukama a nohama a slova přitom úplně vynechat. I člověk, který je na cestách a umí anglicky, se často setká s lidmi, kteří angličtinu neovládají. V tu chvíli jsou ve stejné situaci jako vy, kteří se anglicky nedorozumíte. Musí používat mimoslovní komunikaci a ještě nikdy by se mi nestalo, že bychom si neporozuměli. Možná to trochu déle trvá, ale nakonec se dobereme ke zdárnému konci.

Další variantou je, naučit se alespoň základní slovíčka a fráze, například pro komunikaci na letišti, v letadle, v obchodech atd. Pokud to nezvládnete sami, poproste někoho známého, aby vám se základy pomohl. Také není nikdy od věci pořídit si malý kapesní slovníček a vždy si v něm najít slovo, které potřebujete a jednoduše na něj ukázat

Nebezpečí?

Kriminalita, atentáty, války, nemoci.. bojíte se toho, že tam, kam vyrazíte, nebude bezpečno? Tak vám povím jednu věc. Stoprocentně bezpečno není a nikdy nebude nikde. I u nás, v České republice, se můžeme setkat s nebezpečím. Riziko tedy bude vždy, to se ale dá zmírnit. Jde o to, zajímat se o země a jejich aktuální situaci, sledujte internet, ambasády jednotlivých zemí a míst. Pokud jedete do země, kde je zvýšený výskyt nějaké vážné nemoci, můžete se nechat očkovat (např. Thajsko, Vietnam, Indonésie – břišní tyfus, vzteklina). Obecně se doporučuje mít alespoň žloutenku – typu A i B.

S kriminalitou se setkáváme všude, někde je nižší, někde vyšší. Abyste se jí vyhli, dodržujte základní pravidla pro danou zemi. Hlídejte si svá zavazadla a buďte velmi opatrní. To, že vám někdo něco ukradne, to se stát může vždy a někdy to ani nijak neovlivníte.

Problémy na cestách?

Patříte do skupiny lidí, která se bojí cestovat na vlastní pěst kvůli problémům, které mohou nastat během cestování? S letadlem, letenkami, zavazadly, ubytováním, zdravotními problémy? To už k cestování patří a budete se k tomu muset postavit čelem. Vždy se všechno dá vyřešit a pokud máte opravdu velký strach, načtěte si dopředu nejčastější situace, které se dějí (například ztráta zavazadla) a jak je ideálně řešit. Budete připravení a nepřekvapí vás to. Co se týče zdravotního stavu, ne všude se setkáte s kvalitním zdravotním systémem jako například u nás. Buďte tedy pro všechny případy vybavení lékárničkou a opět – pojistěte se!

Plánování? 

Nemáte s volným cestováním zkušenosti a tak nevíte, jak cestu naplánovat? Jedna z možností je jet spontánně, bez plánu a všechny situace řešit, až nastanou. To ale většině lidem silně nevyhovuje, poproste někoho, ať vám s plánováním pomůže.

 

Jaké výhody vám přinese překonání výše zmíněných bariér?

 

Je to levnější!

Ušetříte spoustu peněz, protože cestovní kanceláře si samozřejmě berou značnou provizi. Navíc bude na vás, zda si vyberete to dražší ubytování, ale na druhou stranu ušetříte na stravě nebo naopak. Nebo zda se budete snažit, aby celá cesta byla low cost a vydržíte to na fast foodech. Je to zkrátka na vás, na vaší volbě, na vašem výběru a nikomu se nemusíte podřizovat. U zájezd od cestovní kanceláře to tak samozřejmě není. Rozhodovat se moc nemůžete a až na místě možná zjistíte, že byste klidně měli horší ubytování, ale lepší jídlo. Jenže s tím už nic nejde dělat.

Zažijete volnost!

Nebudete svázaní průvodcem nebo tím, že když se vám někde nelíbí, musíte tam zůstat a nemůžete to změnit. Vše bude na všem výběru a vašem rozhodnutí

Budete mít mnohem více zážitků!

Znáte to, jste zavření v hotelu a střídáte pláž, jídelnu a pokoj. To je sice hezké, krásně si odpočinete, ale nic nevidíte, možná si zajedete na půldenní výlet, za který zaplatíte majlant a ještě navíc přiberete, protože co taky jiného s all inclusive a bez pohybu? Pokud budete cestovat na vlastní pěst, máte mnohem větší šanci, že uvidíte něco nového, potkáte nové lidi, budete se bavit s místními, získáte od nich cenné tipy, stejně tak budete mluvit s ostatními turisty a to je to, o čem je cestování a proč všechny tak moc baví! Možná, že se dostanete na místa, která jste ani neplánovali a budete příjemně překvapení. Tohle se vám v jednom hotelu nepoštěstí.

Bude to cestování podle vašich představ!

Vy si určíte, kam chcete jít, co chcete vidět, navštívit, kam se chcete jít najíst a můžete tato rozhodnutí měnit během cesty. U cestovní kanceláře si vyberete jeden „balík“, kde máte všechno a nedá se to měnit tak, jak si přejete vy. Možná to bude na začátku vypadat dobře, ale až přijedete, vše může vypadat jinak a vy s tím už nic neuděláte. A co to znamená? Zkažená dovolená za hodně pěněz? Díky, nechci. Naproti tomu, když budete cestovat na vlastní pěst a zarezervujete si ubytování, přijedete, nakonec se vám nelíbí, nevadí! Zkusíte jiné. Vidíte ten rozdíl?

Je to jednoduché – prostě do toho jít a cestování si co nejvíce usnadnit. Cestovat na vlastní pěst vyžaduje jistou dávku odvahy, ale věřte, že po prvním výletě už jinak nebudete chtít cestovat. Pro začátek cestujte s někým, ne sami. S někým, kdo vám pomůže a ukáže, že to není zas tak složité, jak jste si mysleli. Zkuste si popovídat s někým, kdo je již zkušenější a pomůže vám dobře se na cestu připravit.

Jde jen o jednu věc, všechny zábrany a strach hodit za hlavu a jít do toho po hlavě. Mít v hlavě vidinu zážitků, dobrodružství, poznání nových lidí i míst. Jakmile vyrazíte, půjde už to samo. Jsou ale i lidi, které nepřesvědčí článek a ani neznají nikoho, kdo by jim mohl pomoci. A nebo je zkrátka plánovat cestování ani nebaví….

Děkuji za inspiraci, zdroj: Happymag.cz

 

Máte odvahu zkusit něco nového? Vaše dobrodružná povaha volá po nových zkušenostech? Pak jste na správném místě! 

 

Můj web je to správné místo, kde získáte veškeré potřebné informace, jak začít cestovat na vlastní pěst, kde na to vzít peníze a hlavně, jakou online službu k tomu všemu využít. Pokud již máte jasno, že vás to vše zajímá a chcete ušetřit svůj drahocenný čas, není nic jednoduššího než využít CHAT nebo kontaktní formulář. 

Hezký den všem

L.S.

 

[kkstarratings]

1 komentář

Vložit komentář