Chat with us, powered by LiveChat

5 léček, které na Vás v půjčkách číhají. Jak uniknout, radí finanční poradce

Půjčku si dnes pořídíte stejně snadno jako zboží v regálu supermarketu. Kvalita půjček i jejich poskytovatelů je však různá, a i když nový zákon nastavil na trhu přísnější pravidla a regulace, je třeba mít se při půjčování peněz na pozoru. 

 

1. POZOR! na přemrštěné sankce

Nový zákon o spotřebitelském úvěru sice reguluje platby spotřebitele v případě jeho prodlení s úhradou spotřebitelského úvěru, neboť omezuje smluvní pokuty za splátky v prodlení, neseriózní firmy však našly způsob, jak toto obejít. Nikde totiž není stanoveno, kolik si mohou účtovat za zaslanou upomínku. Může se vám tedy stát, že i když máte na první pohled levnou půjčku, úvěrová společnost se na vás zahojí, když se jen opozdíte se splátkou. Počet předražených upomínek rovněž není omezen. Seriózní společnosti poskytují veškeré informace ve srozumitelné formě, uvádějí přehledně všechny podmínky i poplatky a dávají klientovi k podpisu smlouvu, která je jednoduchá a neobsahuje žádné kličky.

2. POZOR! na předčasné splacení kdykoliv a bez poplatků

Absurdní poplatky za předčasné splacení půjčky jsou již na ústupu. Mnohé společnosti si je ale stále účtují, a proto by se měl každý zájemce o půjčku předem detailně seznámit se všemi podmínkami a poplatky. Spotřebitel je oprávněn spotřebitelský úvěr zcela nebo zčásti splatit kdykoliv po dobu trvání úvěru. V takovém případě má právo na snížení celkových nákladů spotřebitelského úvěru o výši úroku a dalších nákladů, jež by byl povinen platit v případě, kdy by k předčasnému splacení nedošlo. Věřitel má zase právo pouze na náhradu účelně vynaložených nákladů, které mu vzniknou v souvislosti s předčasným splacením, a i jejich výše je omezena zákonem.

3. POZOR! Půjčky smí nově nabízet jen 106 poskytovatelů

Ještě nedávno mohlo nabízet půjčky přes 60 tisíc poskytovatelů a zprostředkovatelů. Nové podmínky nastavené zákonem o spotřebitelském úvěru však dokázalo splnit pouze 106 poskytovatelů, kteří před začátkem letošního března požádali ČNB o potřebnou licenci a v současné době působí v takzvaném přechodném režimu. Díky náročným kritériím pro poskytovatele se trh značně vyčistil a zprůhlednil. Existuje zde však riziko, že mnohé subjekty budou půjčovat i nadále mimo zákon a mimo veškerý dohled, což může neopatrného člověka dostat do potíží!  Když půjčku, tak jedině od poskytovatele registrovaného u ČNB. Zda má subjekt potřebnou licenci nebo je v přechodném období, lze ověřit na internetových stránkách ČNB v sekci Poskytovatelé a zprostředkovatelé spotřebitelského úvěru. Chcete si to vyzkoušet? vyhledejte si mě na tomto odkazu:  —ZDE—

4. POZOR ! přísnější posuzování bonity

Zákon o spotřebitelském úvěru nově také nařizuje bankám i úvěrovým společnostem přísnější posuzování bonity žadatelů o půjčku. Výsledkem je, že v praxi na půjčku dosáhne méně žadatelů, což je potenciální problém hlavně proto, že se neúspěšný žadatel může následně stát obětí úvěrových predátorů a lichvářů fungujících nelegálně mimo regulovaný trh.

5. POZOR! orientujte se podle celkově zaplacených peněz

Úrok ukazuje pouze cenu vypůjčených peněz a nejsou v něm zahrnuty ostatní náklady. Největší pozor si dávejte u akčních nabídek, kdy například poskytovatel vrací za dobrou platební morálku zaplacené úroky zpět. V takovém případě  je vhodné při posuzování výhodnosti půjčky brát do úvahy celkovou částku, kterou je třeba poskytovateli splatit. Nenechte si utéct test výhodnosti půjček, odkryjeme společně karty “zaručeně výhodných půjček”. Výsledky v některém z dalších nedělních zpravodajů…

finanční poradce Lukáš Svoboda, Wüstenrot, úvěr ze stavebního spoření

Wüstenrot půjčka Probydlení, možnosti využití 1.část

Wüstenrot půjčka Probydlení, možnosti využití 2.část