Chat with us, powered by LiveChat

Kolik si spořit měsíčně na stavebku?

Otázka, se kterou se často setkávám při rozhovorech:

Kolik si teda mám na stavebku spořit?
A jaká je odpověď?

Aby nám stavební spoření dobře sloužilo, je potřeba znát několik důležitých věcí.
Jednou z nich je, kolik si můžete dovolit na účet stavebního spoření posílat měsíčně?

O stavebním spoření se ví, že díky státní podpoře “umí” velmi výhodně zhodnocovat vklady. Klient, který spoří alespoň šest let, může smlouvu ukončit a naspořenou částku včetně státní podpory použít na cokoli. Ale každý produkt je potřeba správně používat!

Jaké je tedy zhodnocení s Wüstenrot?

Čistá úroková sazba stavebního spoření pro různé výše měsíční úložky. Vklady jsou úročeny 1 % p.a., poplatek za uzavření smlouvy 1 % cílové částky, poplatek za vedení účtu 27 Kč měsíčně. Čistá úroková sazba vyjadřuje výnos klienta po započítání všech poplatků a daní. Z grafu vidíme, že klient, který spoří 1700 Kč měsíčně, získá nejvyšší výnos, a to 3,19 %.

 

 

 

NÍZKÉ VKLADY? NE!

Z grafu je patrné, že stavební spoření se nevyplatí pro příliš nízké měsíční úložky. Důvodem je poplatek za vedení účtu, který je fixní a nezávisí na objemu peněz, který je na účtu. Za účet platí klient konstantní částku (zde 25 Kč měsíčně) a proto se nevyplatí spořit málo. Je vidět, že mezi měsíčními úložkami 500 a 1000 Kč je rozdíl téměř jednoho procentního bodu.

 

VYSOKÉ VKLADY? ANO! ale s limitem

Pokud chce klient spořit více, než je optimálních 1700 Kč, dosáhne stropu státní podpory. Ta činí 10 % z ročně uspořené částky, nejvýše však 2000 Kč ročně. Pokud klient vloží na svůj účet více než 20 000 Kč ročně, získá státní podporu “jen” 2000 Kč. Proto čistá úroková sazba pro vklady nad 1700 Kč měsíčně postupně klesá.

 

JAK TEDY NEJVÝHODNĚJI?  1700,- měsíčně!

Klient, který chce ukládat pouze jednu nebo dvě stokoruny měsíčně udělá lépe, když bude střádat na spořícím účtu bez poplatků. Dnešní zhodnocení se pohybuje kolem 0,5%.

Pro vysoké měsíční vklady je situace složitější. Pokud chce klient spořit více než optimálních 1700 Kč měsíčně, sníží se tím jeho čistý úrokový výnos.

Pro pravidelné spoření 1000 až 2000 Kč měsíčně však stavební spoření se státní podporou stále nemá konkurenci. Pro ty, kdo chtějí pravidelně spořit s předem daným výnosem a mají přiměřenou jistotu, že nebudou nespořenou částku po dobu šesti let potřebovat, není dnes na trhu vhodnější produkt!

 

MOJE RADA:

Stavební spoření je vázáno na rodné číslo. Co to znamená? Pokud mám možnost spořit si např. 3.400,- měsíčně, nejvyššího výnosu ze stavebního spoření dosáhnu, když budu spořit na dvou smlouvách! Jedna moje, jedna přítelkyně (manželky). Stejně tak lze ukládat další částky na účty svých dětí!

Pokud si pohlídáte pravidelné TIPY DNE na mých stránkách, máte možnost chytit den, kdy je stavebko se slevou 50% z poplatku.  Tzn. že ze zaplaceného poplatku dostanete 50% zpět na účet stavebního spoření! 

P.S.:  dětské smlouvy se mnou máte zcela ZDARMA!