Fireflies a pyramida ? Stovky lidí jsou zmatení.
LOGO FF_pyramida

Fireflies a pyramida? Stovky lidí jsou zmateni.

Fireflies a pyramida? Stovky lidí jsou zmateni.

Fireflies a pyramida? Jistě jste si všimli neustálých diskusí, jež probíhají nejen na internetu a zabývají se tím, zda je MLM (multi level marketing), NM (network marketing), PP (přímý prodej) systémem legálním či nelegálním. Nezasvěcení nebo ti, kterým se to hodí, rozdíly často zaměňují nebo zamlčují a přispívají tak k všeobecnému zmatení.

PYRAMIDA

“To je přece ta pyramida, o které se všude mluví”…. To, že existují určité úrovně obchodníků, to že existuje šéf a pak níže postavení spolupracovníci, to všechno může vést k úsudku, že “to je přece ta pyramida”. Stovky lidí jsou zmateni. Uvažujte rozumně. Pokud jste právě zaměstnaní, pak budete mít pravděpodobně také určitě zařazení v hierarchii firmy. Zkrátka, nevznášíte se ve vzduchoprázdnu. Máte ve firmě své jasně určené místo. Jste-li například účetní, pak bude Vaším nadřízeným finanční ředitel, jehož nadřízeným bude generální ředitel. A i ten má nadřízené – například v zahraničí ve firemní centrále.

BOD

Struktura téměř v každé firmě se sbíhá do jednoho bodu.  Vezměte si papír a namalujte si bod (nejvyšší vedení firmy). Pod něj si přidejte generálního ředitele pro ČR a generálního ředitele pro SK. Pod generálního ředitele ČR si přidejte 3 body (finanční ředitel, obchodní ředitel, marketingový ředitel). To samé pro SK. Pokud budeme takto pokračovat níž, zobrazí se Vám pro někoho něco nečekaného, pyramida. Toto uvědomění si, co Vám struktura např. ve firmě kde pracujete připomíná, je zcela na místě.

KAŽDÁ FIRMA JE PYRAMIDA

Ano. Je to tak. Téměř každá firma je pyramida. A jste dokonce její součástí. Běžně bude více podřízených a méně nadřízených, naopak by to bylo nefunkční. Dokonce i stát připomíná pyramidu. Na vrcholu je prezident nebo předseda vlády, pak ministři, jejich náměstci a jednotlivé odbory ministerstev. Opět: pyramida. Čili samotná pyramida neznačí ještě nic zvráceného. Naopak. Pokud byste se setkali s firmou bez jednoznačné hierarchie, byli byste pravděpodobně zmatení a divili se, jak taková firma může fungovat. Vždy přece chcete vědět, v jakém zařazení budete pracovat.

LEGÁLNÍ ČI NELEGÁLNÍ

To, zda jde o legální či nelegální systém MLM , lze poznat překvapivě velmi jednoduše. Pokud zástupci firmy požadují pro vstup do systému nezvykle vysoké poplatky, přičemž nejsou schopni říci, co za ně dostanete, máte důvod k obezřetnosti. V legálním systému odměňování MLM určitě existuje počáteční investice, ale získáte za ní již první produkt, resp. produkty.

PRODUKT?

Ano produkt. V legálním systému odměňování vždy existuje určitý produkt, který je jednoznačně definován a je všem předem znám. Pokud nevíte, co firma prodává, samozřejmě se máte právo zeptat,  “co že Vám to tedy nabízí.” Legitimní systém odměňování totiž není založen jen a pouze na přijímání nových obchodníků a získávání provizí z toho, že zaplatí nějaký vstupní poplatek, za který nedostanou žádný produkt. V legálním systému MLM jsou provize vypláceny na základě skutečných tržeb v obchodní síti, nikoliv jen z toho, kolik má členů.

LETADLO

Oproti tomu nelegální pyramidové systémy (označovány často slovy “letadlo”) jsou postaveny výlučně na příjímání nových členů a vybírání vysokých vstupních poplatků. Nefunguje tu žádný produkt. Členové sítě tak získávají čistě prostředky vybírané od dalších členů, jejichž úkolem je sehnat další, kteří naopak budou financovat je. V takovém nelegálním systému je jen otázkou času, kdy se pyramida zbortí, letadlo spadne. V kontrastu k nelegálním systémům bez produktů mohou ostatní legální systémy MLM fungovat úspěšně a především dlouhodobě.

ČAS

Z pohledu času je tedy jasné, že na trhu existuje tzv. samoregulace. Nelegální systém není schopen fungovat delší dobu. Na samém počátku je odsouzen k “pádu”. Proto již zmíněné přirovnání k letadlu. Pokud nemá palivo, nic ho nezachrání a spadne. Naproti tomu legální systémy (projekty), fungují dlouhodobě, jak také dokazují příběhy předních společností v oboru.

ZAMYŠLENÍ NA ZÁVĚR

Že neznáte žádnou takovouto firmu, která dlouhodobě funguje díky legitimnímu systému odměňování MLM? Pak se stačí rozhlédnout! Kosmetika, finanční poradenství, IT technika, výrobky pro domácnost, leasingové služby, zdravá výživa, cestování (cestovní ruch).

V příštím článku se podíváme na to, proč je systém odměňování MLM (multi level marketing) nejrychleji se rozvíjející formou obchodu.

 

Jak si stojí FIREFLIES? Napoví žebříček webu, který se zaměřuje na recenze světových MLM

více zde

 

[kkstarratings]

……..
Inspirace a poděkování:
Jiří Švestka, úspěšný obchodník a manažer, zakladatel školícího systému Obchod je Hra®.
Použity myšlenky a citace z knihy: Přímý prodej, Cíle

 

Vložit komentář